Як переселенцям домогтися своїх прав при оформленні документів?

Одна зі сфер, де внутрішньо переміщені особи особливо часто відчувають дискримінацію, – оформлення документів, що засвідчують особу.

Приклади такої дискримінації і приклади успішної боротьби з нею обговорюються з представниками Експертної юридичної служби Сергієм Морозом та Ларисою Безугловою.

Видача паспортів

На сьогоднішній день видача паспортів, в тому числі і внутрішньо переміщеним особам, регулюється порядком постанови № 152 Кабінету Міністрів від 7 травня 2014 року, яка не говорить про те, що внутрішньо переміщені особи повинні подавати якісь додаткові документи. Вимога якихось додаткових документів є порушенням прав даних осіб.

– Що робити, якщо у вас вимагають додаткові документи?

– Можна викликати поліцію… Якщо співробітники ДМС вважають, що документів недостатньо, нехай відмовляють, але відмовити вони повинні письмово, та надати особі мотивовану відповідь згідно постанови 152 Кабінету Міністрів, яка в свою чергу не передбачає, що внутрішньо переміщена особа має подавати якісь додаткові документи.

Відсутність паперової пенсійної справи, яка лишилась на непідконтрольній території

Відсутність паперової справи – це проблеми Пенсійного фонду. Є порядок отримання пенсій для людей, які є переселенцями. Якщо переселенці позбавляються цього статусу, тобто прописуються на підконтрольній території України, і їм відмовляють у виплаті пенсій, посилаючись на відсутність паперової пенсійної справи, потрібно подавати до суду.

Повну версію розмови можна проглянути у доданому файлі:

«Громадське радіо»

https://hromadskeradio.org/ru/programs/kyiv-donbas/yak-pereselencyam-domogtysya-svoyih-prav-porady-yurystiv