Порядок отримання аліментів від батька, який залишився на непідконтрольній територіі

Сам порядок стягнення аліментів в судовому порядку для внутрішньо переміщених осіб є тим самим як і для тих, що прописані на підконтрольній території Україні.

Завдяки законодавчим змінам справи про стягнення аліментів розглядаються у спрощену проваджені, тобто через видачу судового наказу, без виклику сторін. Повноважний суд для розгляду таких справ обирається заявник, тобто особою за встановленим місцем проживання чи перебування, а отже відповідно на підставі довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщена особа необхідно звернутись у місцевий суд із відповідною заявою про видачу судового наказу.

Із прикладом заяви можна ознайомитись за посиланням:

https://cp.ks.court.gov.ua/sud2122/zrazkyzayavd/.

Отже, кожна особа може самостійно підготувати таку заяву та подати її до суду за місцем перебування. За подання такої заяви особа звільняється від сплати судового збору (ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»).

Найголовнішим етапом у вказаній справі є виконання судового наказу. З цією метою особа звертається до територіального відділу виконавчої служби України за місцем знаходження особи з якої стягуються аліменти (боржника).

Адреси таких відділ опубліковані на сайті Міністерства юстиції України за посиланням:

http://old.minjust.gov.ua/18219.

Фактично, у разі проживання боржника на неконтрольованій території виконання судового наказу може стати проблематичним або навіть неможливим через те, що органи влади, у тому числі і виконавча служба, не здійснюють свої повноваження на цій території.

Однак виконання рішення можливе, якщо в боржника є грошові кошти, доходи або майно на підконтрольній території України.

Необхідно звернути увагу, що у разі якщо судовий наказ про стягнення аліментів не виконується у зв’язку з ухиленням боржника від сплати аліментів або відсутністю в боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення, дитині призначається тимчасова державна допомога за рахунок коштів Державного бюджету України. Суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають надалі стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України в судовому порядку.

Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме». З текстом зазначеної постанови можна ознайомитися на сайті Верховної Ради України

Тимчасова допомога призначається і виплачується управліннями праці та соціального захисту населення (далі – УПСЗН) за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину.

Розмір тимчасової допомоги на дітей складається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

В будь-якому випадку, правозахисники радять звертатись до суду для отримання судового наказу про стягнення аліментів та пред’являти його до виконання, адже навіть наявність заборгованості по аліментам зможе стати в нагоді для іншого з батьків, з яким проживає дитина.

Нагадаємо, що відповідно до чинного законодавства, той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання про тимчасовий виїзд дитини за межі України за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.