Як компенсувати вартість зруйнованого майна, внаслідок проведення АТО

Моральну та майнову шкоду, яка отримана внаслідок проведення АТО, модна компенсувати лише в судовому порядку.

Відповідачами у таких справах є Кабінет Міністрів України, як представник держави та Державна казначейська служба України, як розпорядник державного бюджету. До позову необхідно додати:

  • Копію паспорта позивача;
  • Копію ідентифікаційного номера Позивача;
  • Копію довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщена особа з районів проведення АТО;
  • Копії документів, що підтверджують право власності на зруйноване нерухоме майно (договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадкування та ін.). Також на підтвердження права власності особа може отримати у будь-якого нотаріуса витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • Копія акту обстеження нерухомого майна, складений комісією при місцевій раді;
  • фото/відео матеріали, які підтверджують руйнування майна;
  • показання свідків на підтвердження руйнування майна тощо.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затвердило та рекомендувало до застосування показники опосередкованої вартості спорудження житла, за регіонами України, розраховані станом на 01 січня 2019 року. Вартість 1 кв. м. загальної площі квартир, будинку ( з урахуванням ПДВ) у Луганській області складає — 11367 тис. грн.., у Донецькій — 12446 тис. грн.

Також позивач може заявити в позовній заяві про компенсацію моральної шкоди, яка виникла в позивача через руйнування квартири/будинку, оскільки позивач залишився без оселі, був вимушений істотно змінити спосіб життя, місце проживання, був змушений переїхати зі свого житла в орендоване житло у чужому місті.

Під час подачі позовної заяви до суду позивач повинен сплатити судовий збір. Законом України «Про судовий збір» передбачено звільнення від сплати судового збору позивачів — за подання позовів про відшкодування матеріального збитку, заподіяного в результаті вчинення злочину. Зазначене положення розповсюджується лише на матеріальну шкоду. В разі заявлення моральної шкоди судовий збір становить від 1,5 відсотка від суми моральної шкоди, але не більше не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Також судом може бути звільнено від сплати судового збору осіб з низьким рівнем доходів, про що зазначено в позовній заяві.

Звертаємо увагу, що перед поданням заяви до суду необхідно подати заяву про кримінальне правопорушення до органів СБУ про руйнування квартири / будинку та пошкодження майна, що в них містилося, внаслідок проведення АТО на відповідній території. Зробити це можна за типовою заявою про кримінальне правопорушення в порядку статті 214 КПК. ). До заяви про кримінальне правопорушення необхідно додати докази права власності на квартиру/будинок (це може бути договір купівлі-продажу, свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договір дарування), докази руйнування квартири/будинку (акти про пожежу, акти щодо руйнування майна, які складені місцевими органами влади, фото-, відео- докази, вказати на свідків руйнування майна).