Як внутрішньо переміщеній особі «позбавитись» статусу фізичної особи — підприємця

Багато переселенців у зв’язку із залишенням свого постійного місця проживання, що залишилось на непідконтрольній території не мають змоги продовжувати свою господарську діяльність за новим місцем проживання через що постає питання у закриті ФО-П. Як це зробити?

По-перше, особі необхідно звернутись до державного реєстратора за адресою тимчасового проживання, зареєстрованого в довідці ВПО із  відповідною заявою про припинення підприємницької діяльності та документом, що посвідчує особу. Зразок такої заяви оформлюється у відповідності до наказу Міністерства юстиції України. Ознайомитись та завантажити можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1500-16 .

По-друге, необхідно анулювати статус платника податків. Це можна зробити звернувшись до територіального органу Державної фіскальної служби України (податкової). Єдиний нюанс це наявність заборгованості за сплату податків. При наявності заборгованості статус не буде припинено. Але. Українським податковим законодавством прописано списання такої заборгованості у разі накопичення її у зв’язку із проведенням АТО. Для того, щоб так заборгованість була ліквідована переселенцю необхідно звернутись до тієї ж Державної фіскальної служби України із заявою про списання боргу. У разі відмови – оскаржити її у  суді.

Судова практика налічує багато успішних справ щодо задоволення таких вимог внутрішньо переміщених осіб

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/77921351

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/84782079

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86265022

Згідно з пунктом 9-3 розділу VIII Закону № 2464 платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилась антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Отже, єдина підстава для звільнення від виконання обов`язків зі сплати єдиного внеску зазначена в нормі пункту 9-3 розділу VIII Закону № 2464.

Вказана норма є нормою прямої дії, яка не передбачає обов`язку подання такого сертифікату на підтвердження настання для особи форс-мажорних обставин.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.11.2018 у справі № 812/292/18.