Особливості позбавлення батьківських прав батька-ВПО

Порядок позбавлення батьківських прав особи, що є внутрішньо переміщеної відрізняється кількома нюансами. Сама процедура позбавлення батьківських прав відбувається на підставі рішення суду. За цивільним процесуальним кодексом України позови до фізичних осіб (у нашому випадку до батька дитини) подаються за зареєстрованим місцем проживання/перебування Відповідача (батька).

Тобто, якщо батько зареєстрований на непідконтрольній території України, а матір із дитиною у Харківській області, то позов необхідно подавати до суду, який знаходиться найближче до місця проживання батька. У зв’язку із проведенням антитерористичної операції   всі суди розташовані в зоні АТО переміщені на підконтрольну територію на підставі Розпорядження ВССУ № 2710/38-14 від 2014 року.

Із розпорядженням «Про визначення територіальної підсудності» та переліком замінених судів  можна ознайомитись за посиланням:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v2710740-14

Однак, необхідно відмітити, що відвідування суду за межами області свого проживання є вкрай обтяжуючим, адже у всіх нас є ще робота, школа чи садок тощо.

Чи можливо звернутись до суду за місцем свого проживання? ТАК!

Відповідно до Узагальнення Верховного суду України від 11.12.2008 року, щодо Практики розгляду судами справ, пов’язаних із позбавленням батьківських прав, поновленням батьківських прав, усиновленням, установленням опіки та піклування над дітьми, якщо в одному позові вимоги про позбавлення батьківських прав (та інші вимоги щодо захисту прав дитини) поєднуються з вимогою про стягнення аліментів, такий позов може подаватися за вибором позивача згідно з ч. 1 ст. 110 ЦПК.

Відповідно до ч. 1 ст. 110 ЦПК України (стаття 28 ЦПК України у редакції, що є чинною на даний час), позови про стягнення аліментів можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

Таким чином, у разі пред’явлення до батька дитини вимоги не лише про позбавлення його батьківських прав, а й про стягнення аліментів (або збільшення розміру аліментів у разі якщо аліменти вже стягуються за рішенням суду) матір має право звернутись до суду за місцем свого перебування/проживання.

Звертаємо увагу, що позбавлення батьківських прав не звільняє батька від обов’язку сплачувати аліменти на дитину.

Для того щоб звернутись до суду Вам необхідно скласти позовну заяву та додати всі підтверджуючи документи. В процесі розгляду справи Органом опіки та піклування буде складено висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав батька на підставі якого суд прийме рішення про задоволення позовних вимог чи відмові у їх задоволенні у разі наявності обставин.