Порядок розірвання шлюбу для переселенців

У разі знаходження одного з подружжя на непідконтрольній території та втрати з ним зв’язку або відсутності згоди останнього на розірвання шлюбу вирішення питання може відбуватись лише в судовому порядку.
Чинним законодавством України передбачена можливість розірвання шлюбу судом в порядку:
• Окремого провадження (на підставі спільної заяви подружжя, які мають неповнолітніх дітей)
• Позовного виробництва (на підставі позову про розлучення, поданого одним з подружжя).

Позов про розлучення подається одним з подружжя в місцевий/районний суд за місцем останнього відомого проживання другого з подружжя. У разі якщо цей суд перебуває на непідконтрольній території його юрисдикцію (передачу повноважень) необхідно шукати у постанові Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про визначення територіальної підсудності справ» за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v2710740-14.

Також у разі документального підтвердження важкого стану здоров’я або перебування на утриманні неповнолітньої дитини Ви маєте право звернутись до суду за фактичним місцем проживання, відповідно до довідки про взяття на облік як особи що перемістилась з зони проведення АТО.

Зразок позовної заяви та необхідних документів за посиланням:
https://dm.mk.court.gov.ua/sud1409/gromadyanam/pozov/

Звертаємо увагу, що за розгляд заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір у розмірі, що становить 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.01.2020 – 840 грн. 40 коп.).

Далі загальна процедура. Суд розглядає позовну заяву навіть у випадку відсутності другого подружжя. За результатом розгляду справи суд постановить рішення, яке через 30-денний термін набуде чинності і шлюб буде офіційно розірвано.
На сьогоднішній день свідоцтва про розірвання шлюбу не видаються і саме вищевказане рішення суду буде замінювати собою таке свідоцтво.
Повідомляти органи РАГСу також вже не потрібно, суд самостійно надішле дані про розірвання шлюбу до державних органів.

УВАГА! У відповідності до законодавства України заборонено розірвання шлюбу під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини.
Однак тут є ряд винятків – розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках (передбачені частинами 2, 3, 4 ст. 110 «Сімейного кодексу»):

• відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини;
• протиправну поведінку щодо другого з подружжя (склад злочину);
• батьківство зачатої або народженої дитини визнано іншого чоловіка.
Iнформацiю пiдготовлено юристами приймальнI УГСПЛ тер. громад Станично-Луганського району