Зменшення розміру виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня є протиправним

27.02.2020 Конституційним Судом України прийнято рішення № З-р/2020, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає зменшення розміру разової грошової допомоги до 5 травня.

Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи — десять мінімальних пенсій за віком; II групи — вісім мінімальних  пенсій за віком; III групи — сім мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. статтю 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було доповнено частиною четвертою такого змісту: » Щорічно до  5  травня  учасникам  бойових  дій  виплачується разова  грошова  допомога  у  розмірі  п’яти мінімальних пенсій за віком «.

Відповідно до ч.2   ст.152 Конституції України   закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 27.02.2020 ані приписи п. 26   розділу VI Бюджетного кодексу України   у частині дії ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ані приписи   ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»   у редакції п. 20   Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»   об`єктивно не можуть запроваджувати правил призначення та виплати допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Отже, звертаємо увагу, що з 27.02.2020 року одноразова грошова допомога до 5 травня інвалідам війни виплачується у розмірах:

  • інвалідам I групи — десять мінімальних пенсій за віком;
  • II групи — вісім мінімальних пенсій за віком;
  • III групи — сім мінімальних пенсій за віком.
  • Учасникам бойових дій у розмірі  п’яти мінімальних пенсій за віком.

З 1 січня 2020 року розмір мінімальної пенсії за віком складає 1889,20 грн.

Таким чином, у разі зменшення розміру одноразової грошової допомоги до 5 травня рекомендуємо звертатись до суду.