Особливості виплати пенсій ВПО та жителям тимчасово окупованих територій в умовах пандемії

Отримання пенсії ВПО та жителям тимчасово окупованих територій прямо залежить від знаходження цих осіб на відповідному обліку, що підтверджується дійсною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Скасувати довідку і зняти переселенця з обліку за діючим законодавством можливо, зокрема, за наявності інформації, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання (стаття 12 Закону України від 20.10.2014 «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).

Окрім того, припинити грошові виплати переселенцю може Ощадний банк України (шляхом зупинення видаткових операцій) – у випадку непроходження особою чергової фізичної ідентифікації.

У зв’язку з введенням карантину і запровадженням обмежувальних заходів через COVID-19 відбулись певні зміни в законодавстві, метою яких, зокрема, було продовження нарахування і виплати пенсії та інших соціальних виплат переселенцям у тих же самих розмірах і на тих же умовах, які були до введення карантину, – задля обмеження фізичних контактів переселенців.

Законом України від 17.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину та протягом 30 днів після його відміни забороняється:

– прийняття рішення про скасування довідки ВПО на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем реєстрації;

– зупинення видаткових операцій за поточним рахунком переселенця в Ощадбанку за відсутності проходження ним фізичної ідентифікації;

– здійснення контролю за проведенням соціальних виплат ВПО за місцем їх фактичного проживання/перебування.

Законом України від 30.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину та протягом 30 днів після його відміни:

– забороняється здійснення перевірок фактичного місця проживання/перебування ВПО при призначенні (відновленні) соціальних виплат;

– комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО приймають рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соціальних виплат без акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;

– продовжується виплата переселенцям соціальних виплат, пенсій, надання соціальних послуг, субсидій та пільг, призначених до періоду встановлення карантину.

Відповідні зміни до своїх постанов, які стосуються переселенців, були внесені Кабінетом Міністрів України. Так, постановою від 08.04.2020 року № 266 на період дії карантину та протягом 30 днів з дня відміни карантину:

– заборонено прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік ВПО (з підстав наявності інформації про відсутність переселенця за місцем тимчасового перебування);

– вимога про обов’язкове проходження переселенцем фізичної ідентифікації в Ощадбанку кожні шість місяців з метою продовження дії карток не застосовується на цей період. Забороняється також зупинення Ощадбанком видаткових операцій за такими картковими рахунками з підстав непроходження фізичної ідентифікації.

Щодо продовження дії платіжних карток внутрішньо переміщених осіб на період карантину, то загалом можна користуватись, як і раніше, – знімати готівку в банкоматі, сплачувати в магазині, робити онлайн платежі в Ощад 24/7, але з деякими обмеженнями (не підтримуються розрахунки в POS-терміналі, оплата в інтернет-магазинах з використанням верифікації 3D-Secure, операції в банкоматах інших банків тощо).

Ощадбанк нагадує, що перевипуск карток відбувається за графіком, а нові картки надсилаються до відділень для вручення їх власникам. До отримання перевипущеної картки особа може й надалі користуватися старою карткою.

 

Втім, непоодинокими є випадки, коли пенсіонери, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи та проживають на непідконтрольною уряду території, стикаються з вимогою Пенсійного фонду України пройти ідентифікацію в Ощадбанку, незважаючи на те, що вона скасована на період карантину та ще на 30 днів після його закінчення. ПФУ при цьому вважає, що має право блокувати виплати в разі відсутності операцій по банківському рахунку і непроходження пенсіонером ідентифікації протягом року. Відповідно, якщо виплати припиняються, утворюється заборгованість по пенсіях, і її, як показує, нажаль, практика не повертають навіть після відновлення виплат.

Варто констатувати, що подібні випадки з накопиченням заборгованості по пенсіях виникають вже не один рік, і до сих пір Кабмін не врегулював це питання.

Так, Кабінетом міністрів озвучена необхідність прийняття окремого порядку виплати заборгованості по пенсіях, але в реальності його немає, він тільки задекларований. Через це вже декілька років у нас пенсіонери не можуть отримати заборгованість по пенсійних виплатах. Тобто вся заборгованість по виплатах, які були припинені на будь-яких підставах, на даний момент не буде виплачена пенсіонеру при відновленні пенсії.

 

Окреслена проблема набула великих масштабів та викликає значну соціальну напругу.

Крім того, існує ризик, що отримувачі пенсій, не зможуть перетнути лінію зіткнення та пройти фізичну ідентифікацію в Ощадбанку протягом тих 30 днів, які встановлені після закінчення карантину, в які не припинятимуться виплати.  Відповідно, якщо до 25 числа наступного після закінчення карантину місяця громадяни не зможуть перетнути КПВВ і пройти фізичну ідентифікацію, то згідно зі статтею 85-ою Закону України про пенсійне забезпечення та постановами, які обмежують можливість виплати пенсій для ВПО – така пенсія не буде таким пенсіонерам виплачена, і цю заборгованість вони не зможуть в подальшому отримати взагалі, як уже було зазначено.

Тож, вважаємо, що цей ризик треба врахувати також, і врегулювати це питання для того, щоб надати ВПО-пенсіонерам більше часу для проходження потрібної ідентифікації. Разом з тим, наголошуємо на тому, що Україні уже давно варто відмовитися від прив’язки статусу ВПЛ до виплати пенсії, щоб уникнути порушення прав таких осіб.

 

Публікації правової корисної інформації здійснюються в рамках проекту «Права людини в дії» за підтримки USAID.