Що робити, якщо залишився непогашений кредит, оформлений ще до окупації?

Одразу зазначимо, що вирішення окресленого питання не може бути однозначним, враховуючи те, що це залежить від ряду факторів, зокрема:

  • умов Вашого кредитного договору;
  • наявності або відсутності з Вашого боку протягом останніх років дій, які говорять про визнання Вами боргу (внесення оплати банку, поповнення такої кредитної картки);
  • наявності або відсутності факту звернення банку до суду протягом останніх років з приводу стягнення з Вас сум заборгованості за договором;
  • наявності або відсутності відкритого виконавчого провадження щодо Вас тощо.

Так, відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти. При цьому умовами кредитного договору, у тому числі договору про приєднання до Правил надання та обслуговування кредитів, який найчастіше укладається у разі оформлення банківських кредитних карток, можуть бути передбачені особливості щодо повернення кредитних коштів, строку дії договору, порядку його розірвання, а також позовної давності.

Як діяти в цьому випадку?

  1. Знайти та уважно ознайомитися з кредитним договором, який Вами було укладено.

Якщо такий договір у Вас не зберігся, але він мав форму договору про приєднання, його можна пошукати онлайн на офіційному сайті банку в архіві або ж в особистому кабінеті.

  1. Перевірити свою кредитну історію.

Зробити це можна також онлайн, зокрема, через сайт Українського бюро кредитних історій www.ubki.ua.

  1. Перевірити наявність судової справи.

Зробити онлайн це можна через сайт «Судова влада» та Єдиний державний реєстр судових рішень.

!!!ЗВЕРТАЄМО УВАГУ, що навіть, якщо банк поки і не звертався до суду, зробити це він може у межах позовної давності. Загальна позовна давність згідно зі ст. 257 Цивільного кодексу України становить три роки, однак кредитним договором міг бути передбачений і більший строк, наприклад, п’ять, сім років. Разом з тим відповідно до ч. 1 ст. 264 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов’язку. Це означає, що якщо протягом останніх років Ви поповнювали свою кредитну картку хоча б на 1 копійку, строк позовної давності перервався та почав відраховуватися з цього моменту.

  1. Перевірити наявність відкритих виконавчих проваджень.

Навіть, якщо за даними сайту «Судова влада» та Єдиного державного реєстру судових рішень відсутня інформація про ухвалені щодо Вас судові рішення про стягнення кредитної заборгованості, все одно варто перевірити дані щодо себе у Єдиному реєстрі боржників https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors. Могла статися ситуація, що банк, оминаючи суд, звернувся одразу до нотаріуса щодо вчинення виконавчого напису, який і став підставою для відкриття виконавчого провадження.

!!!Порядок подальших дій може відрізнятися залежно від отриманих Вами результатів за наслідками виконання наведених вище кроків. Щоб розібратися з цим, краще, звісно, звернутися по допомогу до юриста. Разом з тим слід пам’ятати, що відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» для мешканців окупованих територій продовжує діяти мораторій на нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики.

 

Публікації правової корисної інформації та захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми USAID Ukraine — USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.