Правовий гайд: які пільги є у переселенців?

Перш за все варто зазначити, що наразі в Україні чомусь склалася така ситуація, що  не всі ВПО знають про всі існуючі програми, передбачені для них законом. По-друге, нажаль, але це правда, частина пільг залишається лише на папері і не має свого практичного застосування. По-третє, державні органи незаконно відмовляють людям зі статусом ВПО в реалізації їх прав.

Тому пропонуємо Вам розібрати докладно пільги, передбачені для переселенців, щоб зрозуміти, на що реально можна розраховувати ВПО в різних життєвих ситуаціях.

 

 1. ВИПЛАТИ

Єдина регулярна виплата від держави виключно для вимушених переселенців — це адресна допомога на житло, про яку знають більшість ВПО. Дорослі працевлаштовані люди отримують 442 гривні на місяць.

Діти до 18 років, а також діти, які навчаються у вищих навчальних закладах на денному відділенні — отримують 1000 грн.

!!!Не призначається допомога у випадках:

 • коли хтось із членів сім’ї має житло або його частину (за винятком окупованій території і території проведення ООС);
 • коли хтось із членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, більшій ніж 25-кратний розмір прожиткового мінімуму (близько 60 тис. грн)

Якщо в родині є люди працездатного віку, що не працевлаштовані, то через два місяці після оформлення розмір цієї виплати зменшиться вдвічі до 221 грн, а на наступний період виплати повністю припиняються.

Також кожен вимушений переселенець має право отримати одноразову соціальну допомогу. Чіткий розмір одноразової допомоги держава не встановила. Він залежить від наявності коштів і характеру життєвих складнощів конкретного заявника.

Також вимушені переселенці часто звертаються за виплатами, доступними не тільки ВПО, а й іншим категоріям людей. Це, зокрема, допомога малозабезпеченим сім’ям, допомога одиноким матерям, пенсії по втраті годувальника, соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію.

Але тут є свої «але».

Виплати самотнім матерям і малозабезпеченим сім’ям можуть отримати тільки ті люди, які офіційно працюють (за винятком людей з інвалідністю).

До того ж раніше була встановлена ​​конкретна сума виплат, а зараз влада тільки доплачує ту суму, якої не вистачає людям до прожиткового мінімуму. Він в Україні в цьому році становить 2379 грн.

Таким чином виходить, щоб отримати ці виплати, потрібно офіційно працювати або перебувати на обліку в центрі зайнятості (про нього поговоримо пізніше), отримувати при цьому менше 2379 грн, і тільки тоді держава додасть кошти, яких не вистачає до зазначеної суми.

Куди звертатися: з усіма питаннями, що стосується соціальних виплат, потрібно звертатися до місцевих адміністрацій за місцем проживання — а саме в відділи соціального захисту.

З чим звертатися: для оформлення виплат перелік документів, як правило, стандартний:

 • заява із зазначенням реквізитів банківського рахунку,
 • копія паспорта,
 • копія довідки платника податків,
 • копія довідки ВПО,
 • копія документів про родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дітей).

У деяких випадках також може знадобитися медична довідка. Уточнювати потрібно у відділах соціального захисту. Там же можна дізнаватися про місцеві програми соціальних виплат.

 

 1. ЖИТЛО

Детально про існуючі житлові програми для вимушених переселенців можна почитати в одному з попередніх наших матеріалів.

Наразі ж ми поговоримо про тимчасове безкоштовне житло. Але, на жаль, це з категорії «допомоги на папері».

Це по суті безкоштовна оренда, яка оформляється на один рік з правом продовження договору цієї оренди. Але виконується вона за умови, якщо в громаді є соціальне житло (а його найчастіше немає).

До житла з житлового фонду соціального призначення належать:

 • квартири в багатоквартирних житлових будинках, приватні будинки, які надаються в порядку черги;
 • житлові приміщення у соціальних гуртожитках.

Програма на 70% фінансується з державного бюджету і на 30% — з місцевого.

Головною проблемою є те, що місцеві органи не звертаються за фінансуванням до центральної влади. Найактивнішими в цьому наразі є лише Донецька, Луганська і Харківська область, які періодично звертаються за таким фінансуванням.

!!! Головне, що відмовити в прийнятті заяви, навіть не дивлячись на відсутність державного фінансування, управління соціального захисту людям з довідками ВПО не можуть.

Проте, якщо Вам, все-таки, відмовили, то Ви можете звернутися:

 • в першу чергу на урядову гарячу лінію 15-45;
 • також можна відправити скаргу на електронну пошту: zvernennya@mlsp.gov.ua;

З чим звертатися: для того, щоб стати в чергу на тимчасове житло, потрібні такі документи:

 • письмову заяву;
 • копії документів, що засвідчують особу заявника та членів сім’ї;
 • копії ідентифікаційного номера заявника та членів сім’ї;
 • документи, що підтверджують, що людина потребує в соціальному житлі (перелік визначається на місцях);
 • копії довідок ВПЛ.

 

 1. ОСВІТА

Вимушені переселенці вступають до вищих навчальних закладів на загальних підставах. Єдиною перевагою вони можуть скористатися, тільки набравши стільки ж балів, як і інший абітурієнт без статусу ВПО. В такому випадку внутрішньо переміщена особа має пріоритет надходження.

Також студент-переселенець має право на соціальну стипендію, якщо вчиться на бюджеті. ВПО може отримувати або академічну стипендію, або соціальну, якщо по навчальним показниками академічну не отримує. Соціальна стипендія нижче академічної, тому стимул добре вчитися для студентів зі статусом ВПО нікуди не подівся.

Також студент-переселенець може платити за гуртожиток не більше 50% його вартості. Але тут важливий нюанс: ця пільга діє тільки за умови, якщо студент не одержує щомісячну допомогу — 1 тис. грн.

Установи вищої освіти при цьому можуть забезпечувати на свій розсуд і 70-процентну «знижку» на гуртожиток для ВПО, або ж взагалі надавати місце в гуртожитку безкоштовно.

Куди звертатися: з питаннями з приводу гуртожитку, пріоритету вступу та оформлення соціальної стипендії потрібно звертатися до самих ВНЗ. У разі порушення прав студента, можна скаржитися на гарячу лінію міністерства освіти: 0 (800) 50 45 70.

З чим звертатися: як правило, для оформлення соціальної стипендії необхідні:

 • паспорт або свідоцтво про народження,
 • карта платника податків,
 • копія студентського квитка,
 • копія довідки ВПО.

Уточнювати перелік документів краще в адміністрації ВНЗ.

 

 1. ШКОЛИ ТА ДИТЯЧІ САДОЧКИ

Державної програми, яка визначала б пріоритетність зарахування дітей зі статусом ВПО в дитячі садки, в Україні немає. Дізнаватися про місцеві подібні програми і переваги краще в районних або міських відділах освіти.

Те ж стосується і оздоровлення дітей ВПО позачергово.

!!!Те, що чітко надає держава, так це безкоштовне харчування для дітей зі статусом ВПО.

Оплачує таке харчування місцева влада.

Відмовити в безкоштовному харчуванні дітей ВПО школи не можуть.

Куди звертатися: до директора школи з заявою про безкоштовне харчування дитини. У разі відмови — в районний чи міський відділ освіти.

Також можна скаржитися на вже зазначену урядову гарячу лінію 15-45.

 

 1. СТАТУС ДИТИНИ, ЯКА ПОСТРАЖДАЛА ВНАСЛІДОК ВОЄННИХ ДІЙ ТА ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ

Відразу відзначимо, що статус дитини, яка постраждала в результаті військових дій, поки не передбачає ніяких пільг і підтримки від держави, крім безкоштовного харчування в школі, яке доступне і для інших ВПО. Можливо, такі пільги введуть в майбутньому, тоді оформлений статус буде виправданим.

На отримання статусу мають право діти, які:

 • отримали поранення, контузію, каліцтво;
 • зазнали фізичного, сексуального, психологічного насильства;
 • були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
 • залучалися до участі в діях воєнізованих або збройних формувань;
 • незаконно утримувалися в полоні.

Куди звертатися: заяву про отримання статусу потрібно подавати до Служби у справах дітей за місцем реєстрації дитини як ВПО або за місцем проживання дитини в населеному пункті, на території якого здійснювалася АТО.

 

Подати заяву можуть законні представники дитини (батьки, прийомні батьки, опікуни тощо) і дитина особисто, якщо їй вже виповнилося 14 років.

З чим звертатися:

 • заява,
 • копії свідоцтва про народження,
 • копії документів, що засвідчують особу батьків або представників дитини,
 • копії довідки ВПО дитини,
 • копії інших документів, що стосуються індивідуальних обставин (наприклад, заяву про вчинення кримінального злочину, виписка з ЄРДР, висновок експерта, психолога і т.д.). Це треба уточнювати в Службі у справах дітей.

 

 1. ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

Якщо людина з довідкою ВПО не має офіційної роботи, він може звернутися в центр зайнятості і оформити допомогу по безробіттю. На період карантину така допомога становить тисячу грн. При цьому ця ж людина може отримати допомогу малозабезпеченій сім’ї. Загальна сума в такому випадку становитиме прожитковий мінімум — 2379 грн.

Також, якщо вимушений переселенець ще в карантин оформив щомісячну соціальну допомогу у вигляді 442 грн, що надається тільки за умови працевлаштування, то в період карантину, який триває й досі, він продовжить їх отримувати. Однак, після закінчення карантину (а може і раніше) цю виплату знімуть, якщо людина не працевлаштуватися.

Центри зайнятості повинні виплачувати вимушеним переселенцям допомогу з безробіття навіть без надання документів, що підтверджують стаж роботи і факт звільнення людини з роботи.

 

 1. СУБСИДІЇ

Вимушені переселенці можуть оформити субсидію за місцем проживання, навіть якщо вони орендують житло.

Для цього потрібні наступні документи:

 • заява;
 • декларація;
 • договір оренди житла (при наявності).

Документи можна подати в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики, використовуючи електронний підпис.

Ті ВПО, які вже оформили субсидію, в цьому році мають навіть великі складності, ніж деякі інші громадяни.

На початку карантину уряд прийняв норму і дозволило людям автоматично продовжувати субсидію, без повторної подачі документів. Нещодавно цю норму скасували для певних категорій людей, серед яких опинилися і вимушені переселенці.

Тепер люди з довідкою ВПО повинні повторно подати документи в органи соцзахисту, якщо хочуть користуватися субсидією.

Куди звертатися: оформляти субсидію можна за місцем проживання в управліннях соціального захисту.

Гаряча лінія з питань порушень при наданні субсидій: 0 800 502 757.

 

 1. БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА

Вимушені переселенці мають право на безоплатну правову допомогу. Причому звертатися до юриста з відповідного центру можна не тільки за місцем проживання, а й з будь-якого міста України.

Куди звертатися: регіональний центр БПП в Луганській області: (057) 705-03-52; регіональний центр БПП в Донецькій області (099) 768 25 67; гаряча лінія: 0800213103

 

 1. МЕДИЦИНА

Теоретично всі громадяни України мають право на безкоштовне лікування. Вимушені переселенці не мають ніяких переваг в отриманні медичних послуг, а можуть звертатися в лікарні на загальних підставах.

 

!!!Незважаючи на складність отримання деяких виплат, пільг або послуг, певні перешкоди з боку працівників державних служб, ми радимо, все-таки, відстоювати свої права.

 

Публікації правової корисної інформації та захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми USAID Ukraine — USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.