Розірвання шлюбу з особою, яка проживає на тимчасово окупованій території

Сімейним кодексом України передбачено, що за відсутності в подружжя спільних дітей віком до 18 років розірвати шлюбні відносини можливо як у позасудовому, так і судовому порядку. Якщо ж є спільні діти до 18 років, то можливий лише судовий спосіб розірвання шлюбу.

Позасудовий спосіб

Передбачає подання подружжям заяви про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану. При цьому присутність другого із подружжя є необов’язковою. Так, відповідно до ст. 106 Сімейного кодексу України якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати таку заяву до органу ДРАЦС, заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Розгляд заяви відбувається протягом місяця.

!!!Звертаємо увагу, що у цьому випадку фактично потрібно мати згоду і чоловіка, і дружини на розірвання шлюбу. Якщо чоловік відмовляється припиняти шлюбні відносини та / або не хоче виїжджати з тимчасово окупованої території та / або надавати нотаріально засвідчену заяву про розірвання шлюбу, розірвати шлюб можна лише через суд.

Судовий спосіб

Відповідно до ч. 3 ст. 105 Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду. При цьому позовна заява подається до суду за місцем проживання (реєстрації) другого з подружжя.

!!!Зверніть увагу! Якщо така особа (відповідач) зареєстрована та проживає на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської області, подання позову відбувається до суду, якому передані повноваження відповідно до розпорядження Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02.09.2014 № 2710/38-14 (деталі https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v2710740-14#Text. Наприклад, якщо відповідач зареєстрований у Київському районі м. Донецька, позов необхідно направляти до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

Так чи інакше, позовна заява має відповідати вимогам ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України. Крім того, до такої заяви необхідно додати оригінал квитанції про сплату судового збору або належним чином засвідчену копію документу, який підтверджує пільги щодо сплати судового збору (наприклад, копію довідки про І або ІІ групу інвалідності позивача), а також копії:

  • паспорта та ідентифікаційного коду кожного із подружжя;
  • свідоцтва про шлюб;
  • інших документів (за наявності);
  • позовної заяви з додатками для відповідача.

Згідно зі ст. 112 Сімейного кодексу України суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги обставини життя подружжя та постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення. Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу, у цьому випадку є відповідне рішення суду, яке набрало законної сили.

Публікації правової корисної інформації та захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми USAID Ukraine — USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.