Алгоритм для отримання компенсації за зруйноване житло

Постановою Кабміну від 02.09.2020 № 767 затверджено порядок виплати грошової компенсації особам, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. Однак, для легшого застосування норм закону пропонуємо докладно розібратися, хто має право на компенсацію та як її отримати на практиці.

Хто має право на компенсацію?

Отримати компенсацію за зруйноване житло наразі мають право власники житла, яке:

— знаходиться на контрольованій Урядом України території;

— було зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації після 14 квітня 2014 року.

У випадку, якщо житло належить кільком власникам, компенсація надається пропорційно площі зруйнованого житла, що належить кожному зі співвласників.

‼ Зауважимо, що розмір компенсації визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла, що є чинними на дату затвердження узагальненого списку відповідно, але максимально за один об’єкт зруйнованого житла – 300 тис. грн.

Куди звертатися для отримання компенсації?

Для отримання компенсації відповідно до Постанови Кабміну від 02.09.2020 № 767 необхідно буде зробити декілька кроків.

  1. 1. Звернутися до органу місцевого самоврядування або військово-цивільної адміністрації (ВЦА) населеного пункту за місцем розташування житла з пакетом документів на кожен окремий об’єкт житла. З документів подається:

— заява про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;

— копія паспорта або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

— копія ідентифікаційного коду;

— нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності у постраждалого на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла.

  1. Протягом 5 календарних днів з моменту надходження заяви отримати від до органу місцевого самоврядування / ВЦА повідомлення про рішення та дату проведення обстеження зворотними каналами зв’язку, зазначеними у заяві.

‼Звертаємо увагу, що обстеження зруйнованого житла проводиться у строк не більше 30 календарних днів з моменту прийняття такого рішення.

  1. Після проведення обстеження зруйнованого житла протягом 3 робочих днів отримати акт обстеження житла та довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.
  2. Звернутися до реєстратора із заявою про реєстрацію у Державному реєстрі прав на нерухоме майно припинення права власності на зруйноване житло. Додатково надати акт обстеження житла та документ, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна.
  3. Після припинення права власності на зруйноване житло звернутися повторно до органу місцевого самоврядування / ВЦА за місцем розташування зруйнованого житла з пакетом таких документів:

— заявою довільної форми про виплату грошової компенсації;

— копією довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації;

— копією акту обстеження житла;

— інформаційною довідкою (витягом) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням.

  1. Протягом 3 робочих днів з дати прийняття комісією рішення щодо виплати компенсації отримати копію цього рішення із зазначенням розміру грошової компенсації або відмовою у її виплаті.

‼Зверніть увагу! Якщо комісія прийняла позитивне рішення щодо виплати компенсації, кошти мають бути перераховані на банківський рахунок протягом 5 робочих днів з моменту надходження бюджетних коштів регіональним органам соціального захисту населення.

 

Публікації правової корисної інформації та захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми USAID Ukraine — USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.