Особливості спрощенного порядку оформлення паспорта громадянина УкраЇни, у тому числі ВПО та особами, які проживають на тимчасово окупованій території

2 листопада набрала чинності постанова Кабміну від 01.09.2021 № 1109, якою передбачено декілька важливих змін, що стосуються порядку оформлення паспорта громадянина України, у тому числі ВПО та особами, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відтепер оформити ID-картку можна у будь-якому відділенні ДМС України, центрі надання адміністративних послуг та паспортному сервісі незалежно від місця проживання та запровадження карантину. Надавати при цьому довідку про взяття на облік ВПО уже непотрібно: її вилучено з переліку необхідних документів.

Під час оформлення ID-картки замість документа про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (скорочено – РНОКПП або, простіше кажучи, ідентифікаційного номеру) можна подати дані про РНОКПП, які внесені до паспорта або свідоцтва про народження, у тому числі в електронній формі. Неповнолітні особи (у віці від 14 до 18 років), які оформлюють паспорт вперше та ще не мають РНОКПП, зможуть отримати такий номер одразу з ID-карткою не звертаючись при цьому до податкового органу.

У разі оформлення паспорта вперше після досягнення 18 років замість свідоцтва про народження можна надати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження. Крім того, можна письмово наполягати на написанні прізвища та імені латинськими літерами відповідно до раніше виданих документів, що посвідчують особу або факт народження, у т.ч. документів дитини, батьків, подружжя заявника.

Разом з тим можна розраховувати на спрощену процедуру встановлення особи. Відтак за відсутності документів з фотокарткою/відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз ідентифікацію проводять шляхом опитування свідків, які зазначаються у письмовій заяві особи, яка оформлює паспорт.

При цьому для підтвердження особи заявника достатньо одного дієздатного члена його сім’ї або родича (це можуть бути також колишня дружина/чоловік) АБО двох сусідів за місцем реєстрації, які досягли 14-річного віку та мають документи, що посвідчують особу, які підлягають обов’язковому пред’явленню.

Звертаємо увагу, що для підтвердження сімейних (родинних) відносин необхідно надати свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, рішення суду та інші документи. За відсутності відповідних документів відомості про родинні стосунки можуть перевірятися за даними державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз.

Для підтвердження зареєстрованого місця проживання сусідам особи необхідно надати видану в установленому порядку довідку про реєстрацію місця проживання або паспорт громадянина України у вигляді «книжечки», в якому зазначено «прописку».

 

Також у постанові з’явився опис випадків, коли паспорт вважається непридатним для подальшого використання та підлягає обміну. Так, обміняти паспортний документ необхідно у разі, коли паспорт/фотокартка має:

🔸 пошкодження (та/або відсутня його/її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, власне ім’я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі,

🔸 пошкодження перфорованої серії та номера, що не дають змогу встановити реквізити паспорта,

🔸 виправлення, зокрема внесення змін до персональних даних особи/найменувань органу/штампа/печатки,

🔸 пошкодження, які блокують можливість зчитування, а також внесення змін до інформації безконтактного електронного носія.

Крім того, передбачено, що виготовлені паспорти зберігатимуться не рік, як раніше, а протягом двох років з дня оформлення. При цьому відповідний термін зберігання може бути продовжений за письмовим зверненням заявника до трьох років.

 

Публікації правової корисної інформації та захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми USAID Ukraine — USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.