Оновлений порядок призначення щомісячної адресної допомоги: що змінилося?

З 9 листопада 2021 року діє оновлений порядок призначення щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Так, відповідно до Постанови Кабміну від 03.11.2021 № 1134 під час звернення за виплатою допомоги на наступний 6-місячний строк внутрішньо переміщеним особам більше не потрібно надавати жодних інших документів, крім самої заяви, якщо у них не змінилися обставини, що впливають на призначення таких виплат. Такими обставинами, зокрема, можуть бути:

— зміни у складі сім’ї (наприклад, народження дитини, одруження тощо);

— скасування довідки про взяття на облік ВПО заявника чи членів його родини;

— переїзд до іншого місця проживання;

— зміна даних, що підтверджують особу;

— набуття права власності заявником чи членами його родини на житло, розташоване поза межами тимчасово окупованих територій та населених пунктів поблизу лінії зіткнення;

— відкриття депозитного рахунку заявником чи членами його родини на суму, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (до 30 листопада ця сума становить 59 475 грн; з 1 грудня – 62 025 грн);

— перебування заявника або членів його сім’ї на повному державному утриманні або в місцях позбавлення волі;

— звільнення з роботи та набуття статусу безробітного працездатним членом сім’ї, включаючи заявника.

Інформацію про перебування заявника та членів його родини на обліку як ВПО органи соціального захисту населення перевірятимуть самостійно. Дані ж про працевлаштування, навчання, отримання пенсії тощо братимуть з попередньої заяви внутрішньої переміщеної особи. При цьому саму заяву про призначення допомоги на наступний 6-місячний строк, як і раніше, можна подавати впродовж останніх 15 днів строку, на який призначена допомога, або одразу після його завершення.

‼ Звертаємо увагу, що Постановою Кабміну від 03.11.2021 № 1134 також передбачено можливість подання заяви про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк за відсутності змін, що впливають на її призначення, та заяви про припинення виплати допомоги в електронній формі за допомогою порталу «Дія». Однак технічно така можливість поки не реалізована.

‼ Разом з тим у разі коли закінчення поточного шестимісячного строку виплати адресної допомоги відбулося в період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни, строк виплати такої допомоги в раніше встановленому розмірі продовжується на період карантину та на один місяць після його скасування без звернення особи. Уповноважений орган протягом одного місяця після скасування карантину проводить перерахунок розміру виплаченої допомоги ВПО на підставі поданих особою або уповноваженим представником сім’ї заяви та необхідних документів.

 

Публікації правової корисної інформації та захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми USAID Ukraine — USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.