Алгоритм дій при зникненні людини під час воєнних дій

Відповідно до статті 5, 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» особа, зникла безвісти за особливих обставин, МАЄ ПРАВО на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава ЗОБОВ’ЯЗАНА вжити всіх можливих заходів для розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, МАЮТЬ ПРАВО на отримання достовірних відомостей про місце перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме).

Реалізація права, передбаченого частиною 1 цієї статті, відбувається шляхом ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО РОЗШУК ОСОБИ, ЗНИКЛОЇ БЕЗВІСТИ ЗА ОСОБЛИВИХ ОБСТАВИН, та отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України.

Тому, рекомендємо при пошуку зниклої людинидотримуватися наступного алгоритму дій:

Фіксація випадку полону або зникнення.

Відбувається через гарячі лінії:

Гаряча лінія нацполіції з пошуку зниклих чизагиблих 0 800 21 21 51 та 089 420 1867

Національне інформбюро при Мінреінтеграції1648 та 0442878165

Уповноважений з прав людини: 0800501720

Обʼєднаний центр з пошуку та звільненняполонених при СБУ: 0676508332  та 0980873601

Моніторингова місія ООН з прав людини ohchrhrmmu@un.org Telegram: ohchr_hrmmu (лишеповідомлення) Viber: +380503746708 (лишеповідомлення)

Міжнародний Комітет Червоного Хреста: Гарячалінія: 0800300155 Служба розшуку: 0963044375, 0662509957

Важливо! Дзвінок на гарячу лінію поліціїцеНЕ відкриття кримінального провадження, це лишеповідомлення, і, скоріш за все воно буде зареєстровано у відповідності з ЗУ «Про зверненнягромадян», тому ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно написатисаме заяву про відкриття кримінальногопровадження і направити її до поліції чи одразу до СБУ.

Також важливо! Потрібно написати в Заяві про злочин вимогу визнання вас потерпілою особою, тому що у потерпілої особи більше процесуальнихправ. Поки ви не визнані потерпілою особою і вам не вручена пам’ятка про ваші процесуальні права та обов’язки, ви знаходитися в статусі заявника чисвідка.

Фізично зверніться до найближчого відділкуполіції. Надайте всю інформацію про те хто, скількилюдей, за яких обставин і коли стали цивільнимизаручниками. Після подачі свідчень ви отримаєтеномер відкритого кримінального провадження.

Після подачі свідчень до поліції, до вас маютьприїхати представники СБУ для уточнення питаньпо справі, оскільки розслідуванням злочинузаймається саме СБУ.

Але ми рекомендуємо самостійно звернутися до них.

Щодо кваліфікації злочину. Якщо є впевненнідокази про захоплення людини представникамиокупантів, то цей злочин кваліфікується за ст. 438 КК України. Якщо зв’язку з особою, яка знаходиться на непідконтрольних українській владі територіях, немає, то це також ст. 438 КК України. Якщовідкривають провадження з іншою кваліфікацією, їїнадалі можна змінити, але це займе певний час.

Фізично зверніться до СБУ із документом, щопосвідчує вашу особу та документом, щопідтверджує рідство зі зниклою особою (свідоцтвопро шлюб, свідоцтво про народження тощо). Звернутися можна до обласного відділення, найкраще – до головного віддділення СБУ у Києві(вул. Володимирська, 33).

На КПП вам покличуть чергового слідчого і вінприйме заяву у громадській приймальні. Або випишуть перепустку та супроводять до кабінетуслідчого.

Слідчому необхідно повідомити усю наявнуінформацію та свідчення про те, що рідний став цивільним заручником. Також потрібно надавати такіречі, якщо є: номер телефону, з якого телефонуваврідний, покадрову розкадровку відео, на якому бувпомічений, фото, скріни постів з телеграм чатівтощо.

Після цього між вами (заявником) та СБУ підписується протокол про нерозголошення та протокол про опитування.

Ви отримаєте номер справи та контакти слідчого, який її буде вести.

У випадку, якщо немає документів про підтвердження рідства, потрібно звернутися до суду з заявою про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичнінаслідки для заявника та з заявою про встановленняюридичного факту проживання однією родиною.

Після написання заяви та відкриття справи виотримує номер кримінального провадження та знайомитеся зі слідчим, який вестиме справу. Ви маєте отримати контакти слідчого, аби у разі появинової інформації одразу повідомляти її слідчому та стежити за розглядом справи.

За допомоги юриста зверніться до Міжнародногокомітету Червоного Хреста (МКХЧ) з вимогоюнаправити гуманітарну допомогу чи забезпечитизвʼязок з полоненим рідним.

Сайт МКХЧ українською з контактами в Україніhttps://blogs.icrc.org/ua/contacts/

Сайт МКХЧ англійською з адресою та контактами головного офісу у Женевіhttps://www.icrc.org/en/contact

Рекомендуємо писати звернення на папері та відправляти з території Європи на головний офіс у Женеві.

Якщо статус та місце перебування вашогорідного невідомо:

1. Прийдіть до найближчого відділку поліції та напишіть заяву про те, що звʼязок з рідним втрачено.

Після написання заяви ви отримаєте документ – номер кримінального провадження в Єдиномуреєстрі досудових розслідувань.

2. Якщо ви член родини (тато, мама, діти), здайтеДНК для проведення ДНК тесту (в поліції нададутьпро це усю інформацію).

Якщо немає де взяти ДНК, тоді подаєтьсяклопотання до суду з проханням провести ексгумацію батьків або дитини на вилучення геному померлого для ДНК-тесту.

Далі треба буде чекати чи виявиться/не виявиться збіг. Частковий збіг не вважаєтьсяпідтвердженням.

Також для проведення тесту може бути застосоване вилучення речей зниклого для вилучення слідів ДНК.

Після реалізації всіх попередніх кроків необхіднозвернутися до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Контакти: 0800339247 та 0958960421

Важливо! На жодному з цих етапів не потрібносплачувати за будь-які послуги. Якщо вам пропонують послугу за грошіце переважноаферисти.

Також фіксуйте усі згадки про вашого рідного: якщо ви побачили його/її фото чи відео в телеграмканалах – завантажуйте це собі, робіть скріншоти та передавайте слідчому. Це може допомогтивстановити місце перебування.

Важливо розуміти, що з огляду на війну в державі, розслідування злочинів фактично не можебути повністю ефективним, тому варто йомусприяти, самостійно шукаючи докази, підтвердження(відео, фото ітд) та передаючи їх слідчому.

Органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку та/або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов’язані надавати інформацію про хід та результати їх розшуку в порядку, встановленому цим Законом, близьким родичам та членам сім’ї таких осіб.

За особою, уповноваженою на виконання функцій держави, яка зникла безвісти за особливих обставин, ЗБЕРІГАЮТЬСЯ МІСЦЕ РОБОТИ, ЗАЙМАНА ПОСАДА ТА СЕРЕДНІЙ ЗАРОБІТОК на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування, АЛЕ не більш як до моменту оголошення такої особи померлою в порядку, встановленому законодавством.

Особам, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, надаються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими актами законодавства України.

Родичі зниклих безвісти можуть періодично звертатись до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Крім того, у разі наявності неправомірних дій при зникненні військовослужбовця можливо звертатись до Державного бюро розслідувань, командування військової частини та військової служби правопорядку.

*Стаття підготовлена громадською організацією «Чугуївська правозахисна група» за підтримки Празького громадського Центру.