Правозахисники зафіксували факти примусового вселення до житлових приміщень місцевих мешканців на тимчасово окупованих територіях

Юристами Чугуївська правозахисна група в рамках глобальної ініціативи #Трибунал_для_Путіна фіксуються численні факти порушень норм міжнародного права російською федерацією, у тому числі на тимчасово окупованих територіях у Луганській  області

Одним із таких порушень є порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а саме права на повагу до житла. Станом на листопад 2022 року кількість підтверджених фактів заселення російськихвійськових та їх сімей у квартири та будинки місцевих мешканців збільшилась у рази. Проте, якщо раніше це стосувалось переважно пустих приміщень, то зараз масово фіксуються факти примусового виселення власників цього житла або підселення до них.

Зокрема масове підселення здійснюється на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Луганської, Донецької областей.

Громадськими організаціями “Мережа антикорупційних центрів” та «Чугуївська правозахисна група» з метою фіксації злочинів, які вчиняються російською федерацією на території України, зібрано інформацію про факти примусового підселення до житлових приміщень місцевих мешканців.

В межах проведеного дослідження було зафіксовано понад дві сотні епізодів порушень права на повагу до приватного житла.

Наприклад, на стендах для оголошень багатоквартирних будинків міста Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області активно з’являються повідомлення для мешканців про те, що на підставі Указу Голови «Луганської Народної Республіки» Пасічника Л.І. від 27 вересня 2022 року №УГ-953/22 «Про вселення громадян, які залишилися власного житла в результаті воєнний дій, у житлові приміщення маневреного житлового фонду міста Рубіжне» (далі – Указ) житлові приміщення (квартири) по рішенню Комісії вносяться до тимчасового маневренного фонду. Власникам зазначених квартир протягом 10 днів із дня розміщення повідомлення необхідно з’явитися до Адміністрації міста Рубіжне (Управління ЖКГ) для узгодження питання про підселення в ці квартири. Такі повідомлення датуються 22 листопадом 2022 року. Фотографії цих оголошень були опубліковані в телеграм каналі “Rubezhnoe”.

Повідомлення про внесення житлових приміщень міста Сєвєродонецьк Луганської області та міста Лисичанськ Луганської області до тимчасового маневреного фонду публікувались в телеграм каналах “Сєвєродонецьк онлайн” та “Лисичанск чат #1”.

В коментарях під вказаними постами жителі зазначають, що розміщення таких повідомлень про  подальшу узгодженість дій є тільки формальністю, оскільки на даний момент вхід до адміністрацій міст заборонений. Крім цього, відсутній будь-який доступ до реєстрів тимчасових маневрених фондів, тобто дізнатись про те, чи внесена конкретна квартира у цей фонд можна тільки із оголошень. Таким чином, особи, які виїхали з місць своєї реєстрації, не мають можливості отримати інформацію щодо свого житлового приміщення.

Згаданий вище Указ є незаконним, оскільки згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території і їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Тобто будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Примусове підселення або виселення з житлового приміщення є порушенням положень ст. 47 Конституції України, в якій зазначається, що ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду та ст. 30 Конституції України, де вказано, що не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Недоторканність житла передбачена також ч. 1 ст. 311 Цивільного кодексу України. Зокрема, в цьому положенні також зазначається, що  фізична особа не може бути виселена або іншим чином примусово позбавлена житла, крім випадків, встановлених законом.

Крім цього, право на житло передбачене ст. 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права.

Таким чином незаконного утворені органи влади здійснюють протиправне примусове підселення в житлові приміщення місцевих мешканців, порушуючи норми як національного, так і міжнародного прав.

Незаконне примусове підселення зафіксоване:

1) по вулиці Миру міста Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області;
2) по вулиці Кірова міста Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області;
3) по вулиці Визволителів міста Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області;
4) на проспекті Московському міста Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області;
5) по вулиці Леніна міста Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області;
6) на проспекті Космонавтів міста Сєвєродонецька Луганської області;
7) по вулиці Гвардійській міста Сєвєродонецька Луганської області;
8) по вулиці Гагаріна міста Сєвєродонецька Луганської області;
9) по вулиці Вілісовій міста Сєвєродонецька Луганської області;
10) по вулиці Центральній міста Сєвєродонецька Луганської області;
11) по вулиці Космонавтів міста Сєвєродонецька Луганської області;
12) по вулиці Гоголя міста Сєвєродонецька Луганської області;
13) по вулиці Федоренко міста Сєвєродонецька Луганської області;
14) по вул. 50 років Перемоги міста Лисичанськ Луганської області.

Слід зазначити, що це тільки факти, які зафіксовані в містах Рубіжне, Сєвєродонецьку та Луганську, які отримані з відкритих джерел. Реальні цифри примусових підселень в житлові приміщення місцевих мешканців в рази більші.

Публікація була підготовлена ГО «Чугуївськаправозахисна група» у межах реалізації глобальноїініціативи «Трибунал для Путіна«