
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньопереміщених осіб» прийнятий 2014 року. З якими проблемами стикаються переселенці та чи захищені їхні права. Бесіда з військови мадвокатом, юристом громадської приймальні Чугуївської правозахисної групи Романом Лихачовим.
Тематика захисту прав переселенців дуже широка. Пішов новий виток (після 2014-го року), який показує, що наша законодавча база не була готова до таких масштабних змін, адже під час воєнного стану потрібно багато нових законів, а приймаються вони дуже повільно. Іноді не завжди поділяю те, як саме вони приймаються, наприклад, нещодавно вийшла постанова Кабміну про те, що будуть проводитися перевірки замісцем проживання переселенців. Це спричинило велику інформхвилюй одразу ж уряд заявив, що перевірок не буде. А от чому не внести зміни в Постанову Кабміну – незрозуміло. Сумний факт, що багато пишуть у Facebook, але не завжди все підкріплено законодавчою частиною. Законодавство має бути одним для всіх, при цьому не бути двояким. По переселенцях багато питань, які вимагають практики вирішення судових спорів.
При цьому саме по собі звернення до суду для людини без юридичної освіти – це справжня подія. Треба щось написати, а для цього треба йти до юриста. Навіть якщо до безкоштовного, до центру безоплатної правової допомоги або до громадської організації як наша, треба дійти, підготувати документи, подати в суд. Біда в тому, що треба платити судовий збір, а ВПО часто банально не мають грошей. Суд може і звільнити від оплати збору, якщо довести, що немає доходу. Але ж переселенці фактично отримують 2 тисячі гривень, а це дохід. До того ж судовий збір необхідний, адже йде на забезпечення роботи суду. І все це теж потрібно. Суди, нажаль, на даний момент працюють дуже специфічно, часто буває таке, що в суді немає світла. Поки не вирішене питання з закупівлею генераторів. Уявляєте, що такий орган половину дня не може працювати, адже немає електроенергії. Тим часом навіть продуктові магазини у Львові забезпечуються владою на 50 відсотків генераторами, а суди — ні. Коли ввели воєнний стан, закрилися частково судові реєстри. Хоча у нас немає прецедентногоправа, і якщо суддя виніс таке рішення в цьому випадку, то це не означає, що він винесе таке саме рішення по типовому рішенню, але бувають потрібні зразки рішень Верховного суду, іншої практики,адвокати вивчають їх, поки незрозуміла мета закриття реєстрів.Частково їх потім відкрили, але шукати в нормальному форматі я не можу і це призводить до того, що не можу знайти навіть деякі свої справи, що з ними, чи винесено рішення по ним, зараз неможливо додзвонитися до суду навіть на мирній території. Також адреси судів прибрали з сайтів і незрозуміло, як людина має знайти суд, якщо вона не місцева.
Це питання в основному покладене на місцеву владу. Як правило, вона має вирішити це завдання, вона справляється як може. Зараз багато хто повернувся до рідних міст, багато хто не повернеться, вдалося закріпитися та не повертатися. Потрібна ж система бонусів, пільг та гарантій для тих, хто затребуваний за кордоном із кількості тих, що виїхали, щоб вони захотіли повертатися.
Ірина Баришевська