Колабораційна діяльність на території Луганської області

Починаючи з 24 лютого 2022 року правоохоронні органи України почали фіксувати факти співпраці громадян України з російською федерацією, яка проявлялася у різних формах. Більшість таких випадків були встановлені на тимчасово окупованій території. 

У зв’язку із цим у березні 2022 року Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального кодексу України (далі – КК України), якими передбачила кримінальну відповідальність за вказані діяння.

Колабораційна діяльність – кримінальне правопорушення, яке передбачене ст. 111-1 Кримінального кодексу України (далі – КК України) і полягає у:

 • публічному запереченні здійснення збройної агресії проти України, 
 • публічному запереченні встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України,
 • публічних закликах до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора, 
 • публічних закликах до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора, 
 • публічних закликах до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України,
 • добровільному зайнятті некерівних посад у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора,
 • здійсненні пропаганди у закладах освіти незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти,
 • передачі матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора, та/або провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора,
 • добровільному зайнятті керівних посад у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора,
 • добровільному обранні до вказаних вище органів, 
 • участі в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території
 • публічних закликах до проведення незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території,
 • організації та проведенні заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, активна участь у таких заходах, 
 • добровільному зайнятті посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території,
 • добровільній участі в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави-агресора чи надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Велика кількість випадків здійснення громадянами України колабораційної діяльності зафіксована в Луганській області. 

Вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці у справі № 727/9239/22 від 09 лютого 2023 року громадянина України визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Згідно обставин справи у березні 2022 року чоловік погодився на пропозицію окупаційних військ російської федерації та представників так званої «ЛНР» на зайняття посади в незаконному правоохоронному органі «прокуратуре Беловодского района Генеральной прокуратуры ЛНР» (мовою оригіналу), на тимчасово окупованій території в селищі міського типу Біловодськ Старобільського району Луганської області.

Зокрема, 10 березня 2022 року він зняв відео-звернення, що було спрямоване до мешканців вказаного району щодо початку діяльності так званої «прокуратури Біловодського району Луганської Народної Республіки».

В подальшому, дане відео було поширене на інформаційних ресурсах т.зв. «ЛНР» та YouTube, в якому особа заявляє, що «Беловодский район освобожден от агрессии украинских силовиков. С сегодняшнего дня начала свою деятельность прокуратура Беловодекого района Луганской народной республики. Прокуратура района осуществляет свою деятельность согласно закону «О прокуратуре Луганской народной республики» и обеспечивает законность, защиту прав и свобод человека и гражданина, а также охраняемых законом интересов общества и государства. Обращаю ваше внимание, что все службы Беловодска работают в штатном режиме…» (мовою оригіналу).

За вказані діяння особу було притягнуто до кримінальної відповідальності.

Вироком Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області у справі № 201/6055/22 від 05 грудня 2022 року священнослужителя УПЦ Сєвєродонецької Єпархії визнано винним у здійсненні колабораційної діяльності, яка полягала у передачі даних про чисельність військових Збройних Сил України збройним формуванням держави-агресора за допомогою інтернет-месенджеру «Telegram».

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у справі № 185/10568/22 від 09 лютого 2023 року визнав винною жінку у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно обставин справи громадянка України у вересні 2022 року погодилась взяти участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, а саме у селі Стельмахівка Сватівського району Луганської області. 

З цією метою вона отримала від незаконно утвореної окупаційної влади бюлетені для голосування в яких було запитання російською мовою: «Вы за вхождение Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации?» (мовою оригіналу) та списки осіб з числа мешканців села Стельмахівка, які повинні були прийняти участь у голосуванні з вказаного питання.

Згодом вона організувала проведення т.зв. «референдуму» за місцем проживання мешканців вказаного населеного пункту.

До кола обов’язків жінки входило прибуття до місця проживання виборця, перевірка анкетних даних осіб, заповнення списків осіб, які прийняли участь у голосуванні або відмовились від участі, видача бюлетенів, отримання бюлетенів з результатом голосування та поміщення його до відповідної скриньки.

Вироком Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області у справі №185/674/23 від 17 січня 2023 року громадянина України визнано винним у здійсненні колабораційної діяльності та притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до обставин справи у період часу з березня по жовтень 2022 року особа, перебуваючи на тимчасово окупованій території села Невське Сватівського району Луганської області, на вулиці серед мешканців вказаного села неодноразово вів розмови щодо приходу російських військових та російської влади на українську територію, зазначаючи, що село Невське — це територія російської федерації та про необхідність здійснення підтримки дій збройних сил держави-агресора та їх представників для зміцнення їх влади на захоплених ними територіях.

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у справі №185/10452/22 від 08 грудня 2022 року визнав громадянина України винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-1 КК України у зв’язку із тим, що він в травні 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території села Невське Сватівського району Луганської області, з метою публічного невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України вивісив прапор російської федерації на території свого будинку, а згодом закликав мешканців вказаного населеного пункту здійснювати підтримку дій збройний сил російської федерації.

Правоохоронні органи України продовжують фіксувати факти здійснення громадянами України колабораційної діяльності та вести досудові розслідування з метою притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб.

Публікація була підготовлена ГО «Чугуївська правозахисна група» у межах реалізації глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна».