Коли українці можуть отримати перші виплати за зруйноване житло

Закон про компенсації за житло,зруйноване після 24 лютого 2022-го року,може почати працювати в травні

На сьогодні українці подали 335 тисяч заявок на компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло, що стосується понад 23 мільйона квадратних метрів житла, вони були оформлені через «Дію». Про це під час інформаційного телемарафону повідомила голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

«Але ми розуміємо, що це не остаточні цифри, тому що не всі мали можливість занести такуінформацію в «Дію» або через ЦНАП. Тому, коли запрацює закон, можна буде подаватитакі заяви на компенсацію не тільки через «Дію«, ЦНАП, а й за допомогою і нотаріусів, іцентрів соціального захисту», — повідомила Шуляк. Вона також зазначила, що відповіднимзаконопроектом передбачена компенсаціясаме за ті руйнування, які були отримані після24 лютого.

«Люди, у яких зруйновані квартири, отримаютьжитлові сертифікати, які будуть обмінювати на житло, яке вони самі оберуть. Людина буде вільно обирати і населений пункт, і самостійноту нерухомість, яку хоче«,  – пояснила народний депутат.

Компенсація від держави

Закон про створення Державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війноюмайна і порядок компенсації за нього віддержави Верховна Рада ухвалила  23 лютого 2023 року. Компенсації надаватимуть виключноза майно, пошкоджене або зруйноване з 24 лютого 2022 року.

Не зможуть отримати компенсації особи зсанкційних списків, з судимістю за вчиненнязлочинів проти основ національної безпеки та їх спадкоємці. Отримати грошову компенсаціюза пошкоджене майно буде неможливо – для таких випадків пропонують виключновідновлення через будівельні роботи абонадання будівельних матеріалів. Власники знищених квартир отримають житловий сертифікат документ, що підтверджує гарантії держави на фінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (в тому числі такого, яке буде побудовано в майбутньому) в обсязі певної суми. Власники приватнихбудинків зможуть вибирати отриматижитловий сертифікат на покупку квартири абобудинку або грошову компенсацію, яку будутьперераховувати на рахунок зі спеціальнимрежимом використання для фінансуваннябудівництва. Граничний розмір компенсації ігрошової, і у вигляді житлового сертифікату відсутній, як і обмеження за місцезнаходженням, типом і площею нового житла, будівництво якого буде профінансованоза сертифікат. Відповідно до закону, використовувати сертифікат можна протягомп’яти років з дня його видачі, а відчужуватипротягом 5 років, крім спадкування, заборонено.

Ірина Баришевська