Чоловік отримав рішення суду про встановлення родинних відносин завдяки допомозі юристів Громадського центру правосуддя

Пан Олексій звернувся по допомогу у поданні до суду заяви про встановлення факту родинних відносин, а саме те, що він є сином своєї померлої матері.

Він зазначив, що звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із втратою годувальника, однак отримав відмову, оскільки документи, що підтверджують родинні відносини мають розбіжності, зокрема прізвище в його паспорті та у документах його померлої матері (свідоцтві про смерть, трудовій книжці, паспорті).

Встановлення факту родинних відносин чоловіку необхідне для звернення до органу Пенсійного Фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із втратою годувальника.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.

Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з’ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети — ні.

Таким чином, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується з наступним вирішенням спору про право і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

У зв’язку із наведеним суд прийняв рішення про встановлення факту родинних відносин.