Жінка отримала рішення суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини завдяки допомозі юристів Громадського центру правосуддя

Пані Ольга звернулася по допомогу в поданні до суду позовної заяви про встановлення додаткового строку для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті її матері.

Вона зазначила, що у зв’язку із бойовими діями, які розпочалися на території Харківської області,вона була змушена переїхати жити до своїх родичів. Через введенням з 24 лютого 2022 року в Україні режиму воєнного стану пані Ольга у визначений законодавством строк не встигла подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що правилами, визначеними ч. 1 ст. 1270 ЦК України, закріплено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Пропуск такого строку, який пропущений з поважних причин, позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Аналіз вищезазначеної норми закону свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) такі причини визнані судом поважними.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що внаслідок запровадження воєнного стану на території України з 24 лютого 2022 року, а також ведення тривалий час активних бойових дій на території Харківської області пані Ольга не мала реальної можливості подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса або надіслати її поштовим зв`язком. 

Таким чином, суд прийняв рішення про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.